23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

22.04.2024 Ogłoszenie

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony został w 1995 roku, na 28 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea tego święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów związana jest z rocznicą  śmierci dwóch słynnych pisarzy: Williama Szekspira oraz Miguela de Cervantesa oraz rocznicą urodzin pisarzy, takich jak Maurice Druon, Halldór Laxness czy Vladimir Nabokov. Światowy Dzień Książki to przede wszystkim okazja do promowania czytelnictwa i przypominania o wartości książek oraz podkreślenia roli, jaką literatura odgrywa w naszym życiu. Książka to nie tylko źródło wiedzy, ale również sposób na rozwijanie wyobraźni, kształtowanie postaw i wartości, a także sposób na odpoczynek i relaks. Święto promuje również ochronę własności intelektualnej i poszanowanie praw autorskich twórców. Autorzy tworzą swoje dzieła z pasją i oddaniem, a ich prawa do tych dzieł powinny być szanowane i chronione.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zachęcamy do zapoznania się z publikacjami z zakresu ochrony praw autorskich oraz dziejów i historii książki, dostępnymi w księgozbiorze Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej m.in.:

• Prawo autorskie i prawa pokrewne / Janusz Barta, Ryszard Markiewicz.
  • Ochrona własności intelektualnej / Grzegorz Michniewicz.
  • Co pracownik i student szkoły wyższej o prawie autorskim wiedzieć powinien: informator dla pracowników i studentów szkół wyższych / Alina Domańska-Baer.
  • Autor - wydawca: poradnik prawa autorskiego / Andrzej Karpowicz.
  • Naruszenia praw autorskich w Internecie: aspekty prawne i procedury dochodzenia roszczeń / Magdalena Kowalczuk-Szymańska, Olga Sztejnert-Roszak.
  • Dzieje książki / Svend Dahl.
  • Książka grecka średniowieczna i renesansowa / Janina Czerniatowicz.
  • Książka rękopiśmienna w kulturze Polski średniowiecznej / Edward Potkowski.
  • Na obczyźnie: ludzie polskiej książki / Andrzej Kłossowski