5 maja – Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

27.04.2023 Ogłoszenie
książki o niepełnosprawności  w zasobach BG

5 maja obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto obchodzone jest  w całej Europie od lat 90-tych XX w., a zapoczątkowane zostało we Francji jako Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych (z fr. Rendez-vous de la Dignité - Spotkanie z godnością). W Polsce jest to również Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W naszym kraju żyje ponad 4 mln Osób z Niepełnosprawnościami, a około 100 tys. spośród nich to Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem obchodów tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na wyzwania, przed którymi stają na co dzień Osoby z Niepełnosprawnościami, jak również sprzeciw wobec ich dyskryminacji w różnych wymiarach życia codziennego oraz promowanie równouprawnienia i integracji tych osób w społeczeństwie. Dzisiejsze święto, to okazja do refleksji nad sytuacją Osób z Niepełnosprawnościami, do propagowania postaw tolerancji i szacunku wobec nich oraz moment do zastanowienia się, jakie działania możemy podjąć, aby uczynić ich życie łatwiejszym.

Biblioteka Główna będąc uczestnikiem projektu „Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną,” dba o likwidację barier architektonicznych i cyfrowych oraz podnoszenie kompetencji kadry z zakresu wiedzy o niepełnosprawności. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, jako miejsce przyjazne Osobom z Niepełnosprawnościami, zachęca do korzystania ze swoich zbiorów oferując stanowiska komputerowe wyposażone w sprzęt i oprogramowanie dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Stanowiska w Czytelni Ogólnej wyposażone są w programy udźwiękowiające: Jaws Standard, Loquendo, program powiększający Zoom Text Magnifier, specjalistyczne myszy Big Track, klawiaturę Big Keys LX.  Czytanie tekstu drukowanego ułatwiają lupy powiększające Quicklook Zoom, lupy elektroniczne Explore, OMNIReader zawierający w sobie skaner, czytnik oraz powiększalnik. Czytelnicy z dysfunkcją wzroku korzystać mogą z powiększalnika pisma Zoomax oraz Aurora, a także monitora brajlowskiego Focus 40 umożliwiającego wprowadzanie tekstu alfabetem Braille’a. W Czytelni Ogólnej stworzone zostało ergonomiczne stanowisko pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami, wyposażone w stolik z elektrycznie regulowaną wysokością blatu, dające Użytkownikom poczucie komfortu oraz możliwość dopasowania otoczenia do własnych potrzeb. Wypożyczalnia, Czytelnia Ogólna i Oddział Informacji Naukowej wyposażone są w pętle indukcyjne ułatwiające zrozumienie mowy Użytkownikom słabosłyszącym.

Czytelnikom zainteresowanym  powyższą tematyką polecamy m.in. publikacje:

• Niepełnosprawność w Polsce w wymiarze politycznym i społecznym: analiza wybranych zagadnień / Marzenna Giedrojć.
  • Osoby z niepełnosprawnościami - pełne uczestnictwo w społeczeństwie: podnoszenie jakości życia osób z niepełnosprawnościami w Polsce : monografia / red. nauk. Anna Korombel.
  • Polscy niepełnosprawni: pomiędzy deklaracjami a realiami / pod redakcją Barbary Gąciarz, Seweryna Rudnickiego, Doroty Żuchowskiej-Skiby.
  • Polscy niepełnosprawni: od kompleksowej diagnozy do nowego modelu polityki społecznej / pod redakcją Barbary Gąciarz, Seweryna Rudnickiego.
  • Identyfikacja potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie aktywizacji zawodowej: raport z badań / oprac. Piotr Radecki.
  • Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy / Iwona Poliwczak.
  • Niepełnosprawni w świecie Internetu / Anna Zielak.
  • Niepełnosprawni w obszarach i obiektach zabytkowych: problemy dostępności / Hanna Grabowska-Pałecka.
  • Turystyka, wychowanie fizyczne i rehabilitacja osób niepełnosprawnych / Halemba Piotr, Harmaciński Ryszard.
  • Aktualne problemy życia i pracy osób niepełnosprawnych w Polsce: praca zbiorowa / pod red. Adama Kurzynowskiego i Henryka Waszkowskiego.
  • Człowiek niepełnosprawny w bibliotece publicznej / Małgorzata Fedorowicz. Przeciw wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych / red. nauk. Lucyna Frąckiewicz.