17 maja - Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

17.05.2022 Ogłoszenie
książki o światowym dniu telekomunikacji

Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 27 marca 2006 roku po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie. Dzień ten, znany był wcześniej jako Światowy Dzień Telekomunikacji upamiętniający  powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) w dniu 17 maja 1865 roku. W 2006 r. podczas konferencji w Antalyi, przedstawiciele ITU połączyli oba wydarzenia w Światowy Dzień Telekomunikacji  i Społeczeństwa Informacyjnego. Z okazji święta organizowane są wydarzenia poświęcone nowym technologiom i roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym, a także zagadnieniom dotyczącym  bezpieczeństwa  internetowego w  sieci.

Święto jest też okazją do popularyzacji  książek i czytelnictwa, podnoszenia świadomości na ten temat oraz  podkreślenia roli bibliotek w procesie kształtowania i rozwoju społeczeństwa w dobie ery cyfrowej. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej serdecznie zaprasza do korzystania ze swoich zbiorów, wśród których znajdują się między innymi następujące publikacje:

• Unold J.: Zarządzanie informacją w cyberprzestrzeni.
  • Surma J.: Cyfryzacja życia w erze Big Data: człowiek, biznes, państwo.
  • Krawiec J.: Cyberbezpieczeństwo: podejście systemowe.
  • Kuźmicz K.: E-learning -  kultura studiowania w przestrzeni sieci.
  • Wojciechowska-Filipek S., Ciekanowski Z.: Bezpieczeństwo funkcjonowania w cyberprzestrzeni jednostki – organizacji – państwa.
  • Kowalewski J., Kowalewski M.: Zarządzanie ryzykiem w bezpieczeństwie informacji organizacji.
  • Skinner Ch.: Cyfrowi ludzie: nasza czwarta rewolucja.
  • Ratnicyn K.: Jak nowe technologie zmieniają biznes.