Biblioteka bez tajemnic

05.04.2022 Dni otwarte
Przy stanowisku komputerowym

W dniach 28-31.03.2022 pod hasłem „Biblioteka bez tajemnic”, odbyły się Dni Otwarte Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej i Ośrodka Informacji Patentowej. Program wydarzenia zachęcał do odwiedzin w Bibliotece hasłami: tajemnicze magazyny, ciekawostki „patenciarskie”, strefy dotąd niedostępne, historie nieznane i filmy dziwnie nakręcone. Gośćmi honorowymi byli JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol oraz Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki. Podczas Dni Otwartych Biblioteka Główna gościła 150 uczniów częstochowskich szkół średnich oraz  przedstawicieli Wydawnictwa PCZ. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w prezentacjach nt. ”Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej wczoraj, dziś i jutro” oraz „Wybrani wynalazcy i ich światowe wynalazki”. Przedstawiono sylwetki, żyjących poza granicami kraju, polskich wynalazców, których osiągnięcia miały przełomowe znaczenie dla rozwoju światowej myśli technicznej i postępu cywilizacyjnego. Słuchacze mogli dowiedzieć się, kto był twórcą m.in. takich wynalazków jak: kamera filmowa, tramwaj pneumatyczny, Internet czy pojazd księżycowy.  W ramach ciekawostek „patenciarskich” przedstawiono najciekawsze patenty ze zbiorów Biblioteki. Podkreślono rangę i funkcję Ośrodka Informacji  Patentowej Politechniki Częstochowskiej działającego w ramach europejskiej sieci Ośrodków PATLIB. Zaprezentowano stanowisko Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.

Zaciekawienie zwiedzających wzbudziła również prezentacja czytników do mikrofilmów oraz mikrofisz. W Wypożyczalni Biblioteki Głównej, uczniowie mogli wczuć się w rolę studentów, dokonując rezerwacji książek w katalogu komputerowym. Następnie zostali zaproszeni na stanowisko Bibliotekarza, gdzie mieli okazję dokonać wypożyczenia na konto Czytelnika. W Czytelni Czasopism, oprócz wydawnictw ciągłych drukowanych oraz dostępu do e-czasopism, duże zainteresowanie uczestników wzbudził księgozbiór beletrystyczny. Czytelnia Ogólna była kolejnym miejscem, które zachwyciło Zwiedzających przyjazną przestrzenią i szerokim zakresem księgozbioru. Czytelnia oferuje stanowisko komputerowe z dostępem on-line do pełnotekstowego zbioru Polskich Norm. Jest również miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie z ciekawością przyglądali się prezentowanym urządzeniom takim jak: czytnik ze skanerem OMNIReader, powiększalnik stacjonarny Da Vinci, linijka brajlowska, lupy elektroniczne, stanowiska wyposażone w program udźwiękowiający Jaws Standard, program powiększający Zoom Text Magnifier, specjalistyczną mysz Big Track czy klawiaturę Big Keys przeznaczonym dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu lub niepełnosprawnych ruchowo. Z okazji Dni Otwartych swoje podwoje otworzył również, niedostępny na co dzień, Magazyn Zbiorów, usytuowany na trzech kondygnacjach budynku i mieszczący około pół miliona zbiorów. W Magazynie zwiedzający mogli pełnić rolę bibliotekarzy, poszukując na półkach, zamówionych wcześniej przez siebie książek. W ramach ciekawostek zaprezentowano uczniom najstarszą część księgozbioru oraz zbiór mikrofilmów. Zwiedzanie „tajemniczych magazynów” było końcowym punktem programu. W holu Biblioteki czekał na gości słodki poczęstunek, gadżety z logo Uczelni oraz bezpłatne egzemplarze publikacji Urzędu Patentowego. Tegoroczne Dni Otwarte Biblioteki Głównej i Ośrodka Informacji Patentowej były okazją do zaprezentowania działalności i roli, jaką pełni Biblioteka w życiu Uczelni i regionu.   Wydarzenie otworzyło dla szerszej społeczności strefy w Bibliotece dotąd niedostępne, zarazem ciekawe, wpisując się w motyw przewodni Dni Otwartych „Biblioteka bez tajemnic.”