Serwisy Platformy Otwartej Nauki
Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej zaprasza do korzystania z Repozytoriów Otwartych Danych Badawczych. Korzystanie z repozytoriów jest bezpłatne i umożliwia udostępnianie danych badawczych zgodnie ze światowymi standardami między innymi zasadą FAIR. Z danych udostępnionych w repozytoriach mogą korzystać wszyscy zgodnie z warunkami określonymi w przyjętej licencji. Udostępnianie danych stanowi ważny element otwartej komunikacji naukowej i umożliwia szybkie dzielenie się wynikami badań.
Polscy naukowcy reprezentujący wszystkie dziedziny nauki i dyscypliny naukowe mogą bezpłatnie i samodzielnie udostępniać w Repozytorium swoje artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty, rozprawy doktorskie i inne teksty naukowe. Najnowsza odsłona repozytorium została wzbogacona o nowe funkcje przeglądania, wyszukiwania i identyfikacji udostępnionych publikacji i ich autorów oraz zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Dodana również oddzielną kolekcję dla rozdziałów z prac zbiorowych.
Biblioteka Nauki- największa baza publikacji naukowych w Polsce, zwiększająca ich dostępność, widoczność i oddziaływanie. Wielojęzyczny zasób serwisu tworzą pełne teksty artykułów z czasopism oraz książek naukowych ze wszystkich dziedzin nauki i dyscyplin naukowych wraz z bogatymi metadanymi. Wszystkie teksty dostępne są w sposób otwarty na podstawie umów zawartych przez ICM UW z ich wydawcami. W roku 2024 w Bibliotece Nauki dostępnych jest ponad 560 000 publikacji niemal 1000 polskich i europejskich wydawców.
Repozytorium Otwartych Publikacji Naukowych- ogólnopolskie repozytorium, w którym naukowcy z różnych instytucji akademickich samodzielnie udostępniają w modelu otwartym artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty, rozprawy doktorskie i inne materiały ze wszystkich dziedzin nauki.
Repozytorium Otwartych Danych RepOD- ogólnopolskie repozytorium ogólnego przeznaczenia służące do otwartego udostępniania wszelkiego typu danych badawczych wytworzonych, zebranych lub opisanych na potrzeby działalności naukowej. Z serwisu korzystają zarówno indywidualne badaczki i badacze, jak i instytucje naukowe prowadzące własne kolekcje.
Repozytorium Danych Społecznych RDS - ogólnopolskie dziedzinowe repozytorium służące do otwartego udostępniania ilościowych oraz jakościowych danych społecznych.
Macromolecular Xtallography Raw Data Repository MX-RDR- międzynarodowe repozytorium służące do archiwizacji i udostępniania danych krystalograficznych.