8 Maja – Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W dniu 8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 r. Organizacja ta, powstała w 1917 r. z inicjatywy dyrektorów warszawskich bibliotek, historyków, bibliofilów i bibliotekarzy, a jej pierwszym przewodniczącym był Ignacy Tadeusz Baranowski, wybitny historyk i dyrektor Biblioteki Ordynacji Krasińskich. Od 1927 r. SBP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA). SBP zrzesza obecnie, ponad 4 tys. osób związanych  z bibliotekarstwem i informacją naukową, ze wszystkich typów bibliotek: publicznych, akademickich, naukowych, specjalnych, szkolnych i pedagogicznych. Misją stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju bibliotekarstwa i kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek i zawodu bibliotekarza. Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek.

Hasło tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi:  „Biblioteka - miejsce na czasie.”

Dzisiejsze święto jest okazją do spojrzenia na bibliotekę, jak na miejsce uniwersalne i ponadczasowe, dostępne dla każdego i wychodzące naprzeciw zmieniającym się potrzebom Czytelników. Biblioteki stają się przestrzenią do integracji społecznej, wymiany poglądów i dyskusji oraz doświadczeń kulturalnych. Współczesne biblioteki promując różnorodność czytania, nie ograniczają się tylko do tradycyjnych papierowych zbiorów. W świecie szybko rozwijających się technologii, wirtualnej rzeczywistości czy sztucznej inteligencji, biblioteki podążają za nowymi wyzwaniami i przekształcają się w coraz bardziej nowoczesne miejsca, oferujące dostęp do kolekcji zasobów cyfrowych, wirtualnych bibliotek, baz danych.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, jest doskonałą okazją do uhonorowania pracy wszystkich Bibliotekarzy oraz docenienia ich wiedzy, umiejętności, pasji i zaangażowania.

Z okazji Święta, wszystkim Pracownikom bibliotek życzymy samych sukcesów, dużo zdrowia, satysfakcji i radości z wykonywanej pracy oraz pomyślności w życiu osobistym.