II edycja Książkowanie w Bibliotece

13.06.2023 Książkowanie

W dniu 04.06.2023 r. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej po raz drugi zaprosiła wszystkich pasjonatów i wielbicieli książek na „Książkowanie w Bibliotece Głównej Politechniki Częstochowskiej”. II edycja odbyła się w przestrzeniach plenerowych przed budynkiem Biblioteki Głównej przy Al. Armii Krajowej 36 w godzinach od 10.00 do 13.00. Wydarzenie objął honorowym patronatem Jego Magnificencja Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol. Honorowym gościem „Książkowania” był Prorektor ds. nauki prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki.

W wydarzeniu wzięło udział wielu indywidualnych kolekcjonerów oraz Antykwarnia – „Księgarnia Niezależna” i Towarzystwo Galeria Literacka. Odwiedzający mogli nabyć książki związane z historią Częstochowy i regionu, poezję, beletrystykę, wydawnictwa albumowe, literaturę dla dzieci, a także medale, monety, zegarki. Politechnikę Częstochowską reprezentowały: Biblioteka Główna oraz Wydawnictwo PCz. W ofercie Biblioteki Głównej znalazły się książki z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych, architektury, sztuki, literatura popularnonaukowa, fantastyczna, beletrystyczna, biografie, słowniki, poradniki, przewodniki, komiksy, wydawnictwa albumowe oraz czasopisma branżowe. Uczestnicy mieli także okazję do poszerzenia wiedzy z zakresu własności intelektualnej, patentów i normalizacji odwiedzając stoisko Ośrodka Informacji Patentowej Politechniki Częstochowskiej, gdzie można było nabyć bezpłatne egzemplarze publikacji Urzędu Patentowego. Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej zaprezentowało szeroką ofertę podręczników akademickich z zakresu dyscyplin nauki wykładanych na Uczelni, monografie, skrypty oraz bezpłatne egzemplarze promocyjne książek pracowników naukowych Politechniki Częstochowskiej. Nowością i dodatkową atrakcją II edycji „Książkowania” były warsztaty zatytułowane „Edukacja przez szachy – nauka królewskiej gry w szachy”, które w Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej w godzinach od 13.30 do 15.00 poprowadził członek Mensy Polska oraz instruktor PZSzach Aleksander Dydel. W ramach warsztatów można było zdobyć wiedzę na temat genezy i reguł gry w szachy, a także wykorzystania w niej elementów planowania strategicznego i umiejętności logicznego myślenia. Uczestnicy mogli również rozegrać partie szachowe oraz nabyć książki autorstwa prelegenta pt. „Inteligencja. Test na inteligencję.”

„Książkowanie” było znakomitą okazją do powiększenia swojego księgozbioru, zaprezentowania prywatnej kolekcji lub zdobycia unikatowych egzemplarzy. Pomysł nadawania książkom nowego życia poprzez możliwość ich wymiany, kupna lub sprzedaży, cieszy się niesłabnącym poparciem i entuzjazmem mieszkańców Częstochowy. Po raz kolejny wspólna idea „Książkowania” zintegrowała wszystkich hobbystów, pasjonatów czytelnictwa ze społecznością akademicką.