Światowy Dzień Normalizacji – 14 października
Światowy Dzień Normalizacji
14 października obchodzimy Światowy Dzień Normalizacji. Normalizacja obejmuje wszystkie dziedziny życia, wpływa na postęp gospodarczy, technologiczny, innowacyjność, a także nasze codzienne życie. W Polsce organem odpowiadającym za organizację działalności normalizacyjnej jest Polski Komitet Normalizacyjny.
W 2024 roku PKN świętuje 100-lecie powstania. Obchody tego wyjątkowego jubileuszu, są okazją do docenienia roli PKN w kształtowaniu polskiego przemysłu i społeczeństwa oraz rozwoju normalizacji na szczeblu globalnym. Polski Komitet Normalizacyjny został utworzony w 1924 roku, a już rok później ukazała się pierwsza Polska Norma. Głównym inspiratorem powołania Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i jednocześnie pierwszym jego prezesem był inż. Piotr Drzewiecki – pierwszy prezydent Warszawy w II Rzeczpospolitej. Przez 100 lat działalności PKN, polska normalizacja dynamicznie się rozwijała i dostosowywała do zmieniających się wyzwań współczesnego świata. Obecnie polska normalizacja jest ściśle powiązana z normalizacją europejską i międzynarodową, a PKN jest członkiem europejskich i międzynarodowych organizacji normalizacyjnych m.in.: Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN), Europejskiego Komitetu Normalizacji Elektrotechnicznej (CENELEC), Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO), Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) oraz Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).
W Światowym Dniu Normalizacji Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, chcąc przyczynić się do popularyzacji i promocji wiedzy normalizacyjnej, zachęca do korzystania ze swoich zbiorów. Zapraszamy do odwiedzenia Czytelni Zbiorów Specjalnych oferującej normy ISO, EN, IEC, normy branżowe BN, czasopisma i inne publikacje normalizacyjne. A także do korzystania ze stanowiska komputerowego w Czytelni Ogólnej zapewniającego pełnotekstowy dostęp on-line do kolekcji Polskich Norm.