„Sztuka oprawiania słowa” - wystawa w Bibliotece Głównej
„Sztuka oprawiania słowa” - wystawa w Bibliotece Głównej
Biblioteka Główna zaprasza na wystawę plakatową pt.: „Sztuka oprawiania słowa.” Ekspozycja jest odzwierciedleniem historii rozwoju i przemian oprawy książkowej. Chronologią wystawa sięga Starożytności, będącej kolebką pisma i najstarszej formy książki, poprzez kolejne epoki, aż po XXI wiek. Oprawa to, zewnętrzna szata książki, czyli piękno słów zamknięte w piękną formę. Historia oprawy książkowej jest ściśle związana z historią samej książki, rozwojem jej formy i funkcji. Ewolucja oprawy, to odbicie przemian kulturowych, technologicznych
i estetycznych poszczególnych epok. Oprawy, oprócz funkcji ochronnej i zabezpieczającej zapisany tekst, zawsze stanowiły o dekoracyjności, elegancji i prestiżu książki. Styl dekoracji opraw często był spójny z panującymi stylami artystycznymi. Rozwój drukarstwa, upowszechnienie książki jako towaru użytkowego, spowodowały pojawienie się coraz bardziej zróżnicowanych typów opraw, od luksusowych, po proste, codzienne. Zmieniały się też stosowane materiały, techniki zdobienia i narzędzia introligatorskie. Rewolucja technologiczna, rozwój grafiki użytkowej, a także zmiany w estetyce i marketingu wydawniczym, miały ogromny wpływ na wygląd współczesnych opraw. Ekspozycja ukazuje nie tylko piękno opraw, przejawiające się w bogactwie zdobień, finezyjnej ornamentyce, różnorodności materiałów, ale także rozwój i kunszt technik introligatorskich oraz precyzję ich wykonania. Podziwiać możemy zarówno proste, minimalistyczne, surowe w swojej formie oprawy koptyjskie, płaszczowe czy gotyckie, jak i bogato, kunsztownie zdobione oprawy ołtarzowe, renesansowe, barokowe. Znajdziemy tutaj także dzieła z kolekcji bibliofilskich, unikalne egzemplarze w oprawach artystycznych, aż po oprawę cyfrową będącą znakiem czasów współczesnych.
Na wystawie zaprezentowano również najciekawsze, unikatowe oprawy książek pochodzące ze zbiorów Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.