Tydzień Otwartego Dostępu 2023 w Bibliotece Głównej Politechniki Częstochowskiej

20.10.2023 Ogłoszenie

Tydzień otwartego dostępu 2023

w Bibliotece Głównej Politechniki Częstochowskiej

Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu, przypadającego na okres 23-29 października 2023 r., jest „Społeczność nad komercyjnością”.

Tegoroczne zalecenia UNESCO w sprawie otwartej nauki, przyjęte przez 193 państwa członkowskie, podkreślają potrzebę priorytetowego traktowania społeczności nad komercjalizacją. Sugerują zapobieganie „niesprawiedliwemu pozyskiwaniu zysków z działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych” oraz wsparcie dla „niekomercyjnych modeli wydawniczych i modeli wspólnego publikowania bez opłat za przetwarzanie artykułów”.

W dniach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu, biblioteki, instytucje akademickie, naukowcy oraz studenci na całym świecie organizują wydarzenia oraz akcje promujące otwarty dostęp do treści naukowych (Open Access).

Biblioteka Główna PCz również corocznie, począwszy od 2010 roku, aktywnie włącza się w promocję Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu.

W bieżącym roku, w ramach obchodów Międzynarodowego Tygodnia Otwartego Dostępu 2023, Biblioteka Główna PCz i Ośrodek Informacji Patentowej przygotowały następujące wydarzenia i akcje promocyjne:

• w dniu 23.10.2023 r., o godzinie 11:00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej PCz (Al. Armii Krajowej 36, II piętro, pok. 309) wykład Rzecznika Patentowego Pani mgr Magdaleny Filipek - Marzec pt. „Patenty na uczelni - jakie rozwiązania podlegają ochronie i w jaki sposób zabezpieczyć prawa twórcy”;
  • w dniu 29.10.2023 r., o godz. 11:00 w Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej PCz (Al. Armii Krajowej 36, II piętro, pok. 309) warsztaty z zakresu wyszukiwania literatury naukowej do prac dyplomowych, w tym w szczególności przeszukiwanie zasobów elektronicznych Open Access;
  •  akcje informacyjne o Open Access, podczas przeprowadzanych w dniach 23-27.10.2023 r. szkoleń w zakresie przysposobienia bibliotecznego dla studentów I roku;
  •  w dniach 23-28.10.2023 r. konsultacje w zakresie przeszukiwania zasobów Open Access.

Zapraszamy!