20.10.2023 Ogłoszenie

19 października 2023 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w Audytorium Fizyki imienia Profesora Szczepana Szczeniowskiego Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej odbyło się XIX Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie „Biblioteka – szczęśliwe miejsce pełne wyobraźni i kreatywności". Organizatorem spotkania była Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej oraz Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego  w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  w Częstochowie, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie,  przy współpracy Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,  Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie,  Publicznej Biblioteki Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Przybyłych gości powitała Dyrektor Biblioteki Głównej dr hab. Dagmara Bubel, a uroczystego otwarcia obrad dokonał Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. inż. Jerzy Wysłocki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol, Prezydent Miasta  Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, a patronat medialny „Głos Nauczycielski", „Poradnik Bibliotekarza" i „Gazeta Częstochowska". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i bibliotekarze bibliotek szkolnych, pedagogicznych, i publicznych. Głównym celem spotkania było promowanie  działalności bibliotek, prezentacja działań nauczycieli i bibliotekarzy, oraz  wymiana doświadczeń zawodowych.  Tematem Forum była Biblioteka jako miejsce szczęśliwe, pełne nieograniczonych możliwości, kreatywności i wyobraźni jej Użytkowników.  Problematyka zaprezentowanych wystąpień dotyczyła działalności bibliotek mających na celu kształtowanie postaw innowacyjnych dzieci i młodzieży oraz popularyzacji czytelnictwa. Biblioteka wychowuje, uczy i bawi poprzez organizowane w nich zajęcia biblioteczne, biblioterapię, spotkania autorskie, warsztaty literacko-plastyczne, zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, zajęcia promujące dziedzictwo kulturowe regionu i ojczyzny, akcje czytelnicze dla małych i dużych Czytelników, wystawy, konkursy, programy rozwoju czytelnictwa, działalność informacyjno-bibliograficzną. Biblioteka to również miejsce bez barier. Przykładem jest Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, w której dzięki wprowadzonym udogodnieniom dla osób z niepełnosprawnościami wszyscy Użytkownicy ze szczególnymi potrzebami mogą swobodnie korzystać z jej usług i zbiorów.  Są to udogodnienia architektoniczne ułatwiające Użytkownikom poruszanie się po budynku Biblioteki Głównej, urządzenia wspomagające komunikację i orientację przestrzenną, udogodnienia programowe oraz pomoce naukowe i stanowiska komputerowe. Podczas Forum ogłoszone zostały także wyniki XI Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”. XIX Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie było doniosłym wydarzeniem  w środowisku bibliotekarzy i  nauczycieli. Pokazało, jak ogromną i ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży odgrywają biblioteki i  pracujący w nich bibliotekarze.

img_20231019_132626.jpg     img_20231019_152544.jpg

img_20231019_131607.jpg   img_20231019_123159.jpg