Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych – prezentacja serwisu oraz aktualności

21.10.2024 Webinarium

ZAPROSZENIE NA WEBINARIUM

Baza polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych – prezentacja serwisu oraz aktualności

Z okazji Tygodnia Otwartego Dostępu (21-27 października 2024) Biblioteka Politechniki Gdańskiej serdecznie zaprasza na webinarium, poświęcone pierwszej w kraju bazie polityk wydawniczych polskich czasopism naukowych, które odbędzie się
23 października 2024 w godzinach 10:00-11:00.

Baza tworzona jest przez pracowników Biblioteki PG w ramach platformy MOST Wiedzy.

Program spotkania obejmuje: prezentację serwisu, korzyści płynące z użytkowania bazy, sposób gromadzenia danych, praktyczne przykłady wyszukiwania czasopism oraz aktualnie prowadzone działania.

Baza jest narzędziem, które dostarcza informacji z zakresu otwartego publikowania, gromadzi w jednym miejscu informacje dotyczące czasopism: reprezentowaną dyscyplinę, aktualną punktację oraz model publikacyjny. Dodatkowo zawiera opis polityki wydawniczej, która pozwala na jednoznaczne określenie zasad samoarchiwizacji, co w praktyce może ułatwić naukowcom podejmowanie decyzji publikacyjnych, a bibliotekarzom w znaczący sposób pomoże skrócić czas poszukiwania niezbędnych informacji. Baza stanowi uzupełnienie treści zawartych na platformie Sherpa RoMEO, będąc jedynym źródłem kompleksowych informacji na temat czasopism, które nie są zarejestrowane w zagranicznym serwisie.

Webinarium ma na celu zaznajomienie użytkowników z bazą i jej promocję w środowisku polskich bibliotekarzy.

Udział w webinarium jest bezpłatny, wystarczy w dniu spotkania (23.10.20224 g. 10:00) skorzystać z linku: https://link.pg.edu.pl/baza_polityk_wydawniczych

Spotkanie poprowadzi Kamila Kokot-Kanikuła na platformie MS Teams.